15 Mayıs 2014 Perşembe

İşçi nasıl kurtulduğunu anlattı:"Yedi senelik işçiyim sığınma odası denen bir yer görmedim. En aşağıdaydım sürünerek çıktım" | video

Soma maden faciasından sağ kurtulan madenci Emre Alaca, o zor dakikaları, “En aşağıdaydık, sürünerek çıktık” şeklinde anlattı.
Emre Alaca, Ulusal Kanal'da Esin Ergenç'in sunduğu Gündem Özel programında madenden çıkışlarını anlattı. Alaca o anlar hakkında şunları söyledi: “En alttaydım. 14.30 gibi yanma başladı. 2 kilometre aşağıdaydım. Bizim kurtulmamız gerçekten bir mucize. Biz bir şekilde boruları kestik, hava aldık. 142 kişiydik bir yerde. Biz patlama filan duymadık. Normal işimizi bitirmiş, çıkıyorduk. Bir emniyet yardımcımız var, Murat Eser. Buradan duman çıkıyor. Onu söndürüp çıkalım dedi. Bekledik. Bu sefer başka taraftan duman geldi, iki dumanın ortasında kaldık. Resmen can çekiştik. Bizi kurtarmaya gelen kurtarma ekibi de olmadı. Biz kendi imkanlarımızla yerüstüne sürünerek çıktık. Bizi ondan sonra aldılar.”

"Herkesin maskesi vardı ancak 700 kişi varsak bunların belki yarısının maskesi sağlamdı. Dört kişi maskeleri kullanmak istedik dördümüzün de maskeleri bozuktu."

"Yedi senelik işçiyim sığınma odası denen bir yer görmedim."

"Denetleme gelmeden bir hafta önce haber alınır, ayak altında ne varsa düzeltilirdi. Müfettişler raylı sisteme bindirilir ve madenin en iyi yerleri gezdirilirdi."


Bu güne değin en çok tıklanılanlar